Lift je, prema definiciji, postrojenje koje opslužuje utvrđene prilazne nivoe, čija je kabina projektovana za transport putnika ili putnika i tereta, ovješena na užadima, lancima ili hidrocilindrima i kreće se između krutih vođica nagnutih ne više od 15° prema vertikali.

Liftovi u stambenim zgradama su prvenstveno namijenjeni transportu putnika, te se praktično mogu smatrati sredstvima javnog transporta.

Tehničkim propisima, standardima i nacionalnom zakonskom regulativom su definisana bezbjednosna pravila koja se odnose na putničke liftove, sa stanovišta zaštite putnika od nesrećnog slučaja koji mogu nastati tokom upotrebe lifta, održavanja i rada u slučaju opasnosti.

Bezbjednosna pravila predviđaju štićenje lica i imovine.

Lica koja treba zaštititi su:

  • Korisnici, uključujući putnike i kompetentne i ovlašćene osobe (npr. osoblje koje vrši kontrolu i održavanje lifta);
  • Lica izvan voznog okna lifta ili mašinske prostorije, a koja mogu biti u zoni uticaja lifta.

Imovina koju bi trebalo zaštititi:

  • Teret u kabini;
  • Komponente postrojenja lifta;
  • Objekat u koji je lift ugrađen;
  • Neposredna okolina postrojenja lifta.

Zakonom o održavanju stambenih zgrada („Sl. list CG“ broj 41/2016, 84/2018, 111/2022 i 140/2022) stvoren je zakonski preduslov, odnosno obaveza redovne godišnje kontrole bezbjednosti lifta u upotrebi u stambenim zgradama i objektima, od 1. januara 2020. godine.

Poslove kontrole bezbjednosti liftova u upotrebi može da vrši ovlašćeno lice koje ispunjava uslove koje je propisalo nadležno ministarstvo odgovarajućim podzakonskim aktom.

Institut za razvoj i istraživanja u oblasti zaštite na radu posjeduje Rješenje izdato od Ministarstva održivog razvoja i turizma, kojim se ovlašćuje za obavljanje poslova kontrole bezbjednosti liftova u upotrebi.

Kontrola bezbjednosti lifta u upotrebi je izuzetno odgovoran posao. Višedecenijsko iskustvo Instituta u ovoj oblasti je nešto što nas definitivno preporučuje kao pouzdanog partnera i organizaciju kojoj možete povjeriti predmetni posao. Osoblje Instituta tom poslu, kao i svakom drugom, pristupa objektivno, stručno i profesionalno.

Poslovima kontrole liftova Institut se bavi gotovo od dana osnivanja, a Sertifikat o akreditaciji Kontrolnog tijela u skladu sa standardom MEST EN ISO/IEC 17020 (sa obimom akreditacije – kontrola liftova prije puštanja u rad) Institut održava već više od 12 godina u kontinuitetu. To je poseban dodatak kvalitetu usluga koje pružamo, i dokaz kompetentnosti osoblja i opremljenosti Kontrolnog tijela.

Institut je razvio niz procedura koje su eksterno verifikovane i usaglašene kako sa nacionalnom zakonskom regulativom, tako i sa nacionalnim i međunarodnim standardima i tehničkim preporukama.

Permanentna obuka osoblja i adekvatno održavanje opreme za kontrolisanje, kao i stalna težnja za praćenjem i implementacijom inovacija su garant pružanja visoko kvalitetnih usluga u ovoj oblasti.

Prema internoj statistici baziranoj na predmetima (liftovima) koje je kontrolisalo ovlašćeno osoblje Instituta u prethodne dvije godine, od dana stupanja Zakona na snagu, gotovo 50% liftova ne ispunjava zahtjeve Pravilnika o tehničkim zahtjevima za redovan servis i kontrolu bezbjednosti liftova u upotrebi.

Formu zahtjeva za kontrolisanje bezbjednosti liftova u upotrebi možete preuzeti klikom na dugme ispod.
Preuzmite